ARANACAK KELİMEYİ GİRİN

İYİ TARIM - GLOBAL GAP

1423 defa okundu / 04.04.2014 / DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Kategorisinde...

İyi Tarım Uygulamaları

          Çevre,insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması ,doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ile sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim modeline iyi tarım denir. 

Amaçlar;

Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması 

Doğal kaynakların korunması 

Tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik 

Gıda güvenliğinin sağlanmasıdır

Avantajları :

Açık alanda Dekarda 50 TL destekleme ödemesi

Örtüaltı üretimde Dekarda 150 TL destekleme ödemesi

Tıbbi Aromatik bitkilerde Dekarda 100 TL destekleme ödemesi

Ziraat bankası kredilerinde  faiz indirimi

Zincir Marketlere ürün satabilme imkânı

 
GLOBALGAP
 
       GLOBALGAP, bütün dünyayı kapsayan tarım ürünlerinin sertifikasyonu için gönüllü standartlar koyan bir özel sektör kuruluşudur. GLOBALGAP standardı, esas olarak, kimyasal girdilerin kullanımını azaltarak ve hayvan sağlığına olduğu kadar insan sağlığı ve güvenliğine yönelik de sorumluluk sahibi bir yaklaşım benimseyerek, çiftlik işlerinin çevreye zararlı etkilerini en aza indirgeme yoluyla çiftlikte besin maddelerinin nasıl üretildiği konusunda tüketicilerin endişelerini gidermek için tasarlanmıştır.
 
GLOBALGAP, bir ön-çiftlik giriş standardıdır; yani, Sertifikasyon, belgelenmiş ürünün yem ve fide gibi çiftlik girdileri ve tüm tarım faaliyetlerinden ürünün çiftlikten ayrılmasına kadar olan süreci kapsamaktadır. GLOBALGAP, bir "işletmeden-işletmeye" etiketidir ve dolayısıyla da tüketici tarafından doğrudan görülemez.
 

YUKARI ÇIK