ARANACAK KELİMEYİ GİRİN

Zeytinyağı sektörü Aydın`da buluşuyor

709 defa okundu / 18.09.2017 / HABERLER Kategorisinde...

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün mevcut ve öncelikli sorunları belirlemek ve çözümleri için yol haritası oluşturmak için Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenecek 15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı Aydın Ticaret Borsası’nın evsahipliğinde 22 Eylül Cuma günü gerçekleştirilecek. Tüm sektör paydaşlarının katılması beklenen toplantıda önemli mesajlar verilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bir çalıştay düzenlemesi için çağrıda da bulunulacak.

 

Zeytindostu Derneği tarafından sekiz yıldır düzenlenen ortak akıl toplantılarının 15’incisi Aydın Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Akhisar Ticaret Borsası, Polat Makine ve Armin Çevre sponsorluklarında 22 Eylül Cuma günü Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz Nisan ayında geçirdiği trafik kazasında yaşama veda eden Aydınlı tanınmış zeytin üreticilerinden, Zeytindostu Derneği Kurucu üyesi ve ortak akıl toplantılarının fikir babası Hasan Köşklü anısına düzenlenecek toplantıda sektörel sorunların ortak akılla tespit edilmesinin ardından çözüm yolları belirlenecek.

 

 ZEYTİNCİLİK YASASI DA KONUŞULACAK

Üç ay önce yasa tasarısı ile değiştirilmek istenmesi sonucu ülke gündemine oturan Zeytincilik Yasası’nın ve sektörün son 10 yılının konuşulacağı iki oturumdan oluşacak toplantının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tüm sektörü kapsayacak bir çalıştay düzenlemesi çağrısı yapılacak.

İl bazında yaklaşık 25 milyon zeytin ağacı varlığıyla bu alanda ülkemizde ilk sırayı alan Aydın’da yapılacak toplantıyla ezber bozarak, zeytincilik açısından kritik öneme sahip pek çok konuyu tartışmaya açmak istediklerini söyleyen Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin şu değerlendirmede bulundu;

“Öncelikle 9 yıldır düzenlediğimiz sektörel aklı sistemli hale getiren ortak toplantılarının fikir babası ve moderatörü Hasan Köşklü’yü anıyoruz. Sektörü ve protokolü buluşturacak toplantımıza yoğun bir katılım bekliyoruz. Malum üç ay önce zeytinlikleri ve sektörümüzü ilgilendiren bir yasa tasarısını engelledik. Dolayısıyla Zeytincilik Yasası’nı da ele alacağız, tartışmaya açacağız. Sonuç itibariyle bakanlık tarafından tüm sektörü kapsayan bir çalıştay düzenlenmesini sağlamak istiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza ortak bir çağrıda bulunacağız. Daha önce zeytin ve zeytinyağı üreticisi çeşitli bölgelerde düzenlediğimiz 14 ortak akıl ve güçbirliği toplantısında öne çıkan sorunların bugün ne aşamada olduğunu kıyaslayarak, başarılı veya başarısız olunan konuları belirleyeceğiz. Zeytin ve zeytinyağında son 10 yılı inceleyeceğiz. Organizasyona destek olan tüm sponsor kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum.”

Moderatörlüğünü Zeytindostu Derneği eski Başkanı Abidin Tatlı ile Yar. Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu’nun yapacağı toplantının ertesi günü (23 Eylül Cumartesi) ise zeytinlik, zeytinyağı tesisi ile eski dönemlere ait zeytin işleme araç gereçlerinin sergilendiği Oleatrium Müzesi’ni (Kuşadası) kapsayan bir gezi düzenlenecek.

 

 ORTAK AKIL VE GÜÇBİRLİĞİ TOPLANTILARI HAKKINDA

Zeytindostu Derneği tarafından 2009 yılından bu yana düzenlenen zeytin ve zeytinyağı sektörü ortak akıl ve güçbirliği toplantılarıyla sektörel sorunların tespit edilerek çözüm yollarının araştırılması amaçlanıyor. Herbiri zeytinciliğiyle ya da bu alandaki potansiyeliyle öne çıkan farklı merkezlerde düzenlenen toplantılar sektör temsilcileri, paydaşları ile mülki amirler ve bürokratları da bir araya getirme özelliğini taşıyor. Bu güne dek sırasıyla İzmir, Gemlik, Edremit, Adana, Nizip, Mut, Mardin, Çanakkale, Yatağan, Antalya, Gaziantep, Aydın, Akhisar ve Altınözü’nde (Hatay) olmak üzere 14 kez gerçekleştirilen toplantıların 15’incisi 22 Eylül Cuma günü Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapılacak. 

YUKARI ÇIK